Wywiad z Joanną Januszkiewicz

Wywiad z Joanną Januszkiewicz

E K – Joanna Januszkiewicz, czyli Kraków w najlepszym wydaniu, tak napisano o tobie na okładce płyty ” 2 GOOD 4 OPOLE”. Co ty na to?

J J – Cieszę się bardzo i jestem, również zadowolona z pozytywnej recenzji, choć nie wiem czy nie jest przesadzona. Pochodzę z Krakowa i dla niektórych może się to wydać dziwne, że akurat w Warszawie i akurat ja zostałam doceniona, i moje nagranie znalazło się na tej płycie. Myślę jednak, że w stolicy jest szersza branża muzyczna, bardziej otwarta na młodych ludzi umiejących śpiewać i cieszy mnie fakt, że właśnie firma SeIIeS zainteresowała się moja muzyką, a stowarzyszenie NFP postanowiło wydać moją piosenkę.

E K – Jesteś jedną z wielu wokalistek, która zgłosiła swoją piosenkę do opolskich debiutów. Odpadłaś przy pierwszym przesłuchaniu.

J J – Ponieważ zawsze eliminacje do Opola były owiane wielką tajemnica, nikt do końca nie wie, jakie kryteria bierze pod uwagę komisja kwalifikacyjna, więc nie odebrałam tego jako porażki. W przyszłym roku też będę próbowała dostać się do konkursu w Opolu. A oglądając w tym roku Opole i słuchając debiutantów musiałam się zastanawiać, dlaczego akurat oni zostali wybrani.

E K – Masz podobny głos do Cindy Crawford, mocny i świetnie brzmiący. Skąd w tak małej istotce tyle siły?

J J – Dziękuję za tak pochlebną opinię. Mój głos zawdzięczam naturze i własnej pracy nad nim. Od dziecka występowałam publicznie. Śpiew zawsze był moją fascynacją. Moi rodzice poznali się śpiewając w chórze – tenor z sopranem, a ich wypadkowa to ja – alt. Przełomem w kształceniu głosu było studium artystyczno-teatralne w Krakowie. Pod okiem muzyków i aktorów odbywała się emisja głosu. Śpiew towarzyszył mi zawsze, co niekiedy może być uciążliwe dla rodziny i sąsiadów. Śpiewam wszędzie, również w windzie.

E K – Potwierdziłaś w pewnym sensie moją opinię, że szkoła muzyczna kształci głos klasycznie i w ten sposób zaprzepaszcza możliwości wokalistów. Czy zgadzasz się ze mną?

J J – Tak, mam na to wiele przykładów. Moi koledzy żałują, że kształcili swoje głosy w szkole, bo to zawęziło ich możliwości.

E K – W czerwcu pod Pałacem Kultury odbył się koncert związany z wydaniem płyty ” 2 GOOD 4 OPOLE”, w którym również wzięłaś udział. Robert Leszczyński z GW w recenzji z koncertu napisał o tobie: świetna wokalistka, ale kiepski repertuar.

J J – Jestem zadowolona z recenzji, choć pół na pół pozytywnej. Uważam, że każdy posiada swój gust muzyczny i znaleźli się inni, którym ten repertuar się podobał. Nie mniej taka recenzja dopinguje do pracy.

E K – W firmie SeIIeS RecordS wydajesz swoją płytę. Moja opinia o materiale jest taka, że jest to materiał typowo literacki.

J J – Na razie proponuję materiał literacki, ponieważ właśnie teraz współpracuję z kompozytorem Mateuszem Jaroszem i śpiewam jego kompozycje. Teksty, które pojawiają się w tych utworach są w przeważającej ilości
M. Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, Mateusza Jarosza czy Michała Kuźmińskiego. W tym repertuarze ważny jest tekst i wokół niego skupia się cała muzyka. Niektórzy mówią, że jest to muzyka skomplikowana.
Przecież istnieje muzyka do tańca i do słuchania, a to jest właśnie ten drugi rodzaj muzyki. Ja nadaję refleksję i zastanowienie się nad treścią.

E K – Mimo wszystko uważam, że piosenka literacka jest dla bardzo wąskiego kręgu odbiorców. Dysponując tak świetnymi warunkami wokalnymi powinnaś śpiewać dla szerszego kręgu odbiorców i pójść w kierunku pop jazzu.

J J – Zgadzam się z tobą, że nie powinnam zamykać się w jednym gatunku. Jestem otwarta na wszelkie propozycje. Chciałabym rozwijać dalej swój warsztat wokalny i wypracować własny repertuar.

E K – Joasia. Tyle słów ewangelii, a jaka jest pogoda w Krakowie? (wywiad prowadzę telefonicznie z Warszawy)

J J – Świeci cudowne słońce.

E K – W tej sytuacji, życzę ci sukcesów jak wielkie jest słońce i nośne brzmienie twojego głosu.

J J – Dziękuję za gorące słowa otuchy na przyszłość i również dziękuję wszystkim, którzy stwarzają mi warunki do śpiewania.

Rozmawiała Ewa Konarzewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *